Bị tắt kiếm tiền kênh

sevenking

Newbie
Reactions
1
MR
0.000
Các bác chỉ dùm em xem như thế này là thế nào ạ. Kênh em vừa bị tắt kiếm tiền, youtube gửi mail nội dung thế này ạ:
Hi A,

We have suspended monetization on your channel A for non-compliance with our Partner Program Policies. This may include community guidelines violations and/or copyright issues on your live or deleted videos.
Here’s what you need to know and do to have your monetization reinstated:

Resolve your copyright or community guidelines issues.
Deleting videos will not resolve community guideline or copyright issues.

What if you can’t resolve your copyright or community guidelines issues?

If you can’t resolve your existing copyright or community guidelines issues, we may reinstate monetization on your account after 3 months if you meet the following criteria:

Your account is in good standing.
You didn’t have any new copyright or community guidelines issues within the past 3 months.
You use your account in compliance with our policies, for example by uploading content that you have the right to monetize.

Please login as A and visit your Features page and Copyright Notices page for details on videos that might have led to monetization suspension. You can also refer to our Copyright Center and Policy and Safety Hub for general tips on how to manage your content on YouTube. Note that abuse of the system may result in permanent termination of your account.

Sincerely,

The YouTube Team

Monetization is suspended for your channel

có nghĩa là kênh bác bị gậy cộng đồng, Youtube sẽ tắt kiếm tiền kênh của bạn, sẽ phục hồi lại tính năng kiếm tiền nếu kênh bạn ở trạng thái tốt !

có nghĩa là kênh bác bị gậy cộng đồng, Youtube sẽ tắt kiếm tiền kênh của bạn, sẽ phục hồi lại tính năng kiếm tiền nếu kênh bạn ở trạng thái tốt !
Đen dữ vậy trời. Sau 3 tháng nếu tài khoản ở trạng thái tốt thì sẽ được khôi phục hả bác.
Hôm bữa nghe bác nào trên này nên accept các luật mới....haizzzzzz

k
Đen dữ vậy trời. Sau 3 tháng nếu tài khoản ở trạng thái tốt thì sẽ được khôi phục hả bác.
Hôm bữa nghe bác nào trên này nên accept các luật mới....haizzzzzz
accept vânz bị nhé, luật mới ap dụng cho tất cả chứ k riêng gì cái vụ MCN kia !

HELP
kênh của em phần trạng thái: kiếm tiền vẫn xanh. mà tự nhiên trong trình quản lí video ko còn biểu tượng $ nữa là sao các bác

nó phục hồi sau 3 tháng hay là tài khoản ở trạng thái tốt nó phục hồi luôn v bác ?

Announcements

Today's birthdays

Forum statistics

Threads
418,763
170,851
Latest member
NguyenTheThanh
Back
Top Bottom